Yağ katkıları; motoru korumak, aracın performansını artırmak, yağın ömrünü uzatmak ve akışkanlığını düzenlemek, yakıttan tasarruf sağlamak, ilk çalıştırma esnasında motorun yağsız kalmasını engellemek ve metallerin birbirine sürtünmesinden kaynaklanan aşınmayı azaltarak enerji kayıplarını minimuma düşürmek amacıyla özel katıklar ile formüle edilmiş yağlama yağlarıdır.

Sürtünme, birbirine temas eden parçaların arasındaki etkileşimdir. Sürtünmenin olması, hareketin zorlaşması demektir. Motorunuzun metal parçaları arasında oluşan sürtünme sonucu, metaller birbirini aşındırır ve bu aşınmadan dolayı aracınızda enerji kaybı meydana gelir. Arabaların motor gücünün yaklaşık %20’si bu sürtünmeyi yenmeye harcanır. Bu da sadece motorunuzun ömrünün kısalmasına yol açmakla kalmadığı gibi; aracınızın performansını da düşürür ve yakıt tüketiminin artmasına sebep olur. Tüm bunların olumsuz etkilerinden korunmak ve kurtulmak için aracınızda DOUBLE-UP Yağ Katkıları'nı kullanmanız yeterli olacaktır. Katkı, kapladığı film tabakası ile sürtünmeyi minimuma indirmeye yardımcı olacaktır.
Ne kadar kaliteli yağ kullanılırsa kullanılsın, belli bir zaman sonra yağın akışkanlığında bozulmalar meydana gelir. Özellikle kış aylarında araç ilk çalıştırma anında zorlanır. DOUBLE-UP, kapladığı film tabakası sayesinde bunları engellemeye yardımcı olur. Aynı zamanda yağ katkılarının içinde temizleme, kurum önleme gibi artı faydalar sağlayacak birçok katkı da kullanılmaktadır.
Kullanılan katkının ne kadar yüke dayanıp, metal aşınmasının ne kadar azaldığını görmek amacıyla yapılan ve sanayideki ustalarımız tarafından da bilinen bir test metodu olan, Timken cihazında yapılan testi aşağıdaki linki tıklayarak izleyebilirsiniz.
 (Timken testini izlemek için tıklayın...)
Yakıt sarfiyatının artmasının birçok sebebi olabilir. Aşınmadan dolayı düşen piston basıncı, oluşan kompresyon basıncı, düşük kaliteli akaryakıt ve ayarsız kullanım bu sebeplerin en önemlilerindendir.
Yakıt katkısı, bu etkileri gidermek suretiyle yakıt tasarrufu sağlamaya ve normalde bir depo yakıt ile gittiğinizden daha çok km. gitmenize yardımcı olur. Ancak bunun için belli bir yüzde vermek çok doğru değildir. Çünkü sağlanan tasarruf araca, kullanıma ve diğer etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.
Günümüzde tüm araçlarda yüksek kaliteli yakıtlar tercih edilmektedir. DOUBLE-UP Yakıt Katkıları'nın önemli özelliklerinden biri; kullanılan yakıtı iyileştirmeye yardımcı olmaktır. Ayrıca bunun yanında pek çok görevi daha vardır. Yakıt sisteminde zamanla oluşan kir, tortu ve birikimler aracın performansını düşürür. Sistemi koruma ve temizleme amaçlı kullanılan katkı, bu sorunların azalmasına etki ettiği gibi; yakıtın verimli yanmasına, ilk çalışma esnasında daha kolay çalışmasına ve depodaki fazla suyun emilerek dışarı atılmasına da fayda sağlar.
Motor içi aşınmasının en büyük bölümü aracın ilk çalışmasında meydana gelir. Marşa ilk basıldığında, kartere süzülmüş olan yağ pistonlara çıkana kadar motor kısa süreli de olsa yağsız çalışır ve motorun ömrü azalır. Yağ katkısı gömlek ve yataklarda oluşturduğu film tabakası ile aşınmayı, aşırı ısınmayı ve sesi minimuma indirmeye yardımcı olur. Egzoz emisyonunda azalmaya sebep olarak; çevreyi korumaya, yağın ömrünü uzatmaya ve korozyonu azaltmaya etki eder. Ayrıca aracınızın bakım-onarım masraflarını azaltmaya da katkıda bulunarak bütçenizi korur.
Yağın sentetik mi yoksa yarı sentetik mi olduğu göz önüne alınarak; aracınıza uygun olanı seçip kullanmanız gerekir. Kullandığınız katkı, yağınızın ömrünü uzatmaya yardımcı olacağı gibi; sıcaklığa göre akışkanlığını da düzenleyecek ve filtreyi tıkamayacaktır. Sadece DOUBLE-UP ürün grubunda her tip motor yağına özel olarak üretilen katkılar bulunmaktadır.
Üstten eksantrikli motorlar, genellikle 100 km.'de belli bir miktar yağı egzozdan dışarı atarlar. Eskimiş motorlarda ise yağ yakma ve yağ eksiltme ile karşılaşılabilir. Yağ eksiltme oranı aracın benzinli, dizel veya LPG'li olmasına, kullanıma, aracın kullanıldığı yola göre değişkenlik gösterebilir. 1 km.'de 1 lt.'den fazla yağ yakma problemi görülen araçlar için katkı kullanımı tavsiye edilmekle beraber; eğer yağ yakma problemi kesilmezse mekanik bir arıza olabileceğinden dolayı motor gözden geçirilmelidir.
Hararet sorunu genel olarak soğutma sistemindeki problemden ileri gelir. Aracınızda yağ eksilmesi sonucu iyi bir yağlama meydana gelmediğinden, metallerin birbirine sürtünmesi artar ve ısı açığa çıkar. Bu da hararete sebep olur. Aracın hararet yapması ise yağda yanmaya sebep olacağından; kurum vb. gibi istenmeyen kalıntıları da beraberinde getirir. Bu durumu önlemek için mükemmel bir yağlayıcıya ihtiyacınız vardır. Kullandığınız katkı, kapladığı film tabakası sayesinde sürtünme ve dolayısıyla bunlara bağlı olarak oluşan harareti de önlemeye yardımcı olacaktır.
Şanzımandaki dişliler zamanla aşınır ve sürtünme sebebiyle şanzımandan ses gelmeye başlar. Kullanılan şanzıman katkısı; sesin azalmasına ve vitesin  daha kolay geçmesine yardımcı olur. Şanzımanınızı daha etkin bir koruma altına alacağı için ömrünü uzatmaya da etki eder.
Motor temizleyici kullanmadığınızda motorunuzdaki yıpranmış yağdan kaynaklanan kurum yüzeylerde birikinti yapacaktır. Motorunuzdaki tortu, vernikleşmiş kalıntılar gibi istenmeyen birikintiler sebebiyle motorunuz verimsiz çalışacak ve yağınızdan beklenilen verimi almamanıza sebep olacaktır. Yapmanız gereken, sadece motor temizleyici ürünü yağınızı değiştirmeden eklemek ve talimatlara uygun şekilde hareket etmek. Böylece motorunuzdaki tüm istenmeyen atık maddelerden kurtulmuş olacak ve yeni değiştirdiğiniz yağı daha uzun süre kullanabileceksiniz.
Özellikle kış aylarında, antifriz kullanımı sebebiyle zamanla radyatörünüzde küçük sızıntılara yol açan delikler ve çatlaklar oluşabilir. Normal şartlarda radyatörü değiştirmekten başka şansınız yoktur. Ancak radyatör suyuna ekleyeceğiniz DOUBLE-UP Radyatör Onarıcı, su ile beraber dolaşarak, sızıntıya yol açan tüm noktalara ulaşacak ve sorunlu bölge dışındaki başka hiçbir yerde tıkanma problemi yaratmadan radyatörünüzü ilk günkü haline getirecektir. Bu ürün plastik, bakır ve alüminyum tüm radyatörlerde aynı etkiyi göstermektedir.
Son teknoloji ile üretilen DOUBLE-UP Yağ Katkıları, 4 zamanlı motorlar için formüle edilmektedir. Eğer motosikletinizin motoru 4 zamanlı ise üzerindeki kullanma talimatlarına uygun olarak otomobilinize kullandığınız katkının ¼’ü kadarını (motorunuzun karter hacmine bağlı olarak) yağınıza ekleyip, performans artışının ve üstün korumanın keyfini sürebilirsiniz. 2 zamanlı motorlarda ürün kullanımı tavsiye edilmemektedir.