TÜRKİYE'de TRAFİK ve OTOMOBİL

EMNİYET KEMERİ HAYAT KURTARIR!

Emniyet kemeri, kazaları önlemeyen; ancak meydana gelebilecek yaralanmaları azaltabilen bir güvenlik aracıdır. Pek çok kazada emniyet kemeri kullanımı sayesinde insanların hayatının kurtulduğunu biliyoruz. Ancak bir emniyet kemerinin görevini yerine getirebilmesi için, onu kullanan kişinin boyuna ve kilosuna uygun şekilde bağlanmış olması gereklidir. Bu nedenle çocukların kullanacağı emniyet kemerinin seçimi ve kullanım şekli çok önem taşır. Emniyet kemeri kullanmamak bir hata olmakla birlikte, kullanan kişilerin de bazı konularda sık sık hata yaptıklarını görüyoruz. Bunlardan bazıları:

  • Kısa  mesafelerde ve  düşük hızlarda  emniyet kemeri  takmamaktır. Oysa düşük hızlarda bile  ciddi  yaralanma  tehlikesi  vardır ve  bunun  için  en  iyi  önlem  emniyet  kemeri takmaktır.
  • Arka koltukta otururken emniyet kemeri takmamaktır. Oysa arka  koltukta kemer takmadan oturan bir kişi yalnızca kendini değil; kaza  sırasında fırlayıp çarpabileceğinden diğerlerini de tehlikeye atmaktadır.
  • Hava yastığı var diye emniyet kemeri takmamaktır. Oysa emniyet kemerini takmayan bir kişi, sadece hava yastığının şiddetle çarpması yüzünden yaralanabilir, hatta ölebilir.

ÇOCUKLAR ve GÜVENLİ YOLCULUK

Karayolunda ve bir otomobil içinde yolculuk genellikle keyifli bir zaman dilimidir.  Pek çoğumuz yolculuk etmeyi, gezmeyi çok severiz. Böyle bir yolculuğun güven içinde devam etmesi öncelikle sürücünün sorumluluğundadır. Ancak, aynı araçtaki yolculara düşen  bazı sorumluluklar da vardır. Bunlar sürücünün işini kolaylaştırır ve güvenliği artırır.
 
Anne babamızla  yolculuk ederken ilk sorumluluğumuz arka koltuktaki yerimizi almak ve emniyet kemerimizi bağlamaktır. Birçoğumuzun bu kemeri kullanmak için ayrı bir koltuk kullanması ya da yükseltici bir koltuk kullanması gerekiyor olabilir. Eğer bunu kullanmıyorsak emniyet kemeri bizi koruyamaz.

Yolculuk sırasında sohbet edilir mi? Tabii ki konuşur, birbirimize bir şeyler anlatır dururuz. Yoksa nasıl vakit geçer? Ancak bazı durumlar vardır ki; aracı kullanan anne ya da babamızı rahatsız etmemek ve onların dikkatini dağıtmamak için özen  göstermemiz gerekir. Örneğin  şehir içinde   sıkışık bir trafikte  bir yandan  sohbet  etmeye çalışmak  onlar için çok zorlayıcı olabilir.

Araç içindeki temel görevimiz kendi güvenliğimizi sağlamak ve sürücü ile işbirliği yapmaktır. Peki sürücü ile işbirliği ne anlama gelir? Buna kısaca onun araç kullanmasını engelleyecek  ya   da  güçleştirecek davranışlardan  kaçınmaktır diyebiliriz.  Böylelikle güven içinde yolculuk edebiliriz.  

Ben sadece yolcuyum demeden,  yolculuk sırasında kendimiz ve başkalarının güvenliği için gerekli önlemleri almayı ve sürücüyle işbirliği yapmayı unutmamalıyız.  Unutmayın, sürücü ile işbirliği bazen onu dikkatinden kaçan şeylerle ilgili uyarmak, bazen de  sessiz kalmak olabilir...

ÇOCUKLARIN YERİ ÖZELDİR!
 

Otomobillerde çocuk koltuklarının  kullanılmasının nedeni, araç içinde bulunan bir çocuğun kaza anında oturduğu yerden fırlayıp savrulmasını önlemektir. Eğer bu önlenemezse kaza anında aracın iç yüzeyine şiddetle çarpabilirler. Bunun sonuçlarını tam olarak önceden kestirmek mümkün değilse de; en azından ağır şekilde yaralanacaklarını tahmin etmek güç değildir. Bir çocuk koltuğu kullanılması halinde ise; özellikle bu yaralanmanın şiddetini azaltmak mümkün olduğu gibi, bazı hallerde tümüyle önüne geçmek de mümkündür.
 
Çocuk koltukları, bebekler için ayrı, yürümeyi yeni öğrenmiş çocuklar için ayrı ve okul çağındaki küçük çocuklar için ayrı olmak üzere üç grup olarak incelenebilir. Bunların kullanım amaçları aynı ise de kendi özelliklerine göre kullanılması gereklidir.
 
Bütün çocuklar için boy ve kilolarına uygun büyüklükte bir koltuk ya da yükseltici seçilmelidir. Aksi halde emniyet kemeri bağlamak herhangi bir yarar sağlamayacaktır.

 Bu bilgiler Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı’nın resmi web sitesi www.trafik.gov.tr’den yararlanarak oluşturulmuştur.